Wczytywanie
Korzystasz z wersji demonstracyjnej. Pełen dostęp do podręcznika kursanta uzyskasz po zakupie jednego z pakietów testów.
KUP TERAZ!

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym

Technika przejazdu przez rondo

Skrzyżowania dróg o ruchu okrężnym możemy podzielić na:

·         jednopasowe – rys. 1,

·         wielopasowe – rys. 2,

·         klasyczne – wyspa jest kołem,

·         nieklasyczne – wyspa nie jest kołem.

 
Rys. 1 Rondo jednopasowe                        Rys. 2 Rondo wielopasowe

Przejechanie ronda jednopasowego jest prostym manewrem. Ronda w Polsce oznaczone są zazwyczaj kombinacją znaków A-7 i  C-12.


Rys. 3 Znaki A-7 i C-12

Wjeżdżając na takie rondo, musisz ustąpić wszystkim, którzy już się na nim znajdują. Na rondzie poruszasz się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – kierunek wskazuje znak C-12, według schematu na rys. 4.

Kiedy miniesz zjazd z ronda poprzedzający twój wyjazd, włączasz prawy kierunkowskaz, sygnalizując w ten sposób zamiar zjazdu na prawy pas ruchu oraz opuszczenia ronda. Wyjeżdżasz zgodnie z zasadami skrętu w prawo – przy prawej krawędzi jezdni prawym pasem ruchu, zawczasu i wyraźnie sygnalizując ten manewr.

Jeżeli skręcasz w lewo lub zawracasz, to wjeżdżając na takie rondo, sygnalizujesz to lewym kierunkowskazem, zaś przed zjazdem sygnalizujesz prawym kierunkowskazem.


Rys. 4 Skrzyżowanie o ruchu okrężnym

Zdania na temat włączania lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo są podzielone. Z całą pewnością włączenie lewego kierunkowskazu poprawia organizację ruchu na skrzyżowaniu. Niewłączenie kierunkowskazu powoduje zablokowanie prawego pasa ruchu (mówimy o pasach niewyznaczonych), ponieważ kierujący zamierzający skręcić w prawo na rondzie nie będą mieli prawnej możliwości wyprzedzenia pojazdów, które ustawiły się do skrętu w lewo – pamiętasz zasady wyprzedzania z prawej? Pamiętaj jednak, że włączenie lewego kierunkowskazu na rondzie o wielu pasach ruchu może zmylić innych kierujących: będą przekonani o twoim zamiarze zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu.

Podczas przejeżdżania przez rondo o kilku pasach ruchu należy przestrzegać zasad obowiązujących na normalnym skrzyżowaniu oraz zasad obowiązujących przy zmianie pasa ruchu (rondo to skrzyżowanie).

Trudność pokonania w ten sposób ronda o wielu pasach polega na tym, że spora grupa kierujących nie przestrzega zasad i porusza się wyłącznie prawym pasem, bez względu na to, w jakim kierunku jedzie. Utrudnia to opuszczenie ronda pojazdom z pasów wewnętrznych, ponieważ prawy pas jest zajmowany przez jadących na wprost lub w lewo, a powinien być przeznaczony wyłącznie do jazdy w prawo i prosto oraz oczywiście do zjazdu z ronda.

By:
Twój postęp: 0/1205 (0%)

Kliknij "Lubię to" a otrzymasz news'y, porady, pytania testowe i wiele innych z życia kierowców.

© Ltesty.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone
Pomoc zakupu
Potrzebujesz pomocy?
Zobacz krok po kroku jak dokonać zakupu:
Pomoc zakupu >>

Strona używa
plików cookies.

Akceptuję